ochava

Inici › Barris › la Maternitat i Sant Ramon

Quin negoci obrir a la Maternitat i Sant Ramon

Una simulació de Barcelona llar per llar puntua els 6.072 locals buits de la ciutat per a 25 sectors. Aquí veus en quins queden més amunt els de la Maternitat i Sant Ramon (Les Corts), amb exemples de locals i dades d'octubre del 2026.

24.685residents (padró del 2025) en 9.921 llars (padró del 2026)
54.000 €renda neta mitjana per llar el 2023 (INE), un 15 % per sobre de la mitjana de Barcelona
799locals en planta baixa (cens de locals del 2024)
90buits, en lloguer o venda: el 11 % dels locals del barri (a Barcelona, el 9 %)

Sectors on els locals buits del barri queden més amunt

Fruiteries Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a una fruiteria supera el 99 % dels locals buits de la ciutat; 11 dels 90 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 6 fruiteries al barri, sense cap cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir una fruiteria a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Cardenal Reig 289910.000 €el local ja havia estat del sector, treballadors a prop, llars a prop
Regent Mendieta 11958.300 €buit des del 2022 o abans, sense cap altra botiga igual al costat, llars a prop
Arizala 40938.200 €buit des del 2022 o abans, llars a prop

Supermercats Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a un supermercat supera el 98 % dels locals buits de la ciutat; 6 dels 90 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 33 supermercats al barri, 15 de cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir un supermercat a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Ptge Sant Ramon Nonat 159851.000 €sense cap altra botiga igual al costat, buit des del 2022 o abans, treballadors a prop
Ptge Vicent Martín 139771.000 €sense cap altra botiga igual al costat, buit des del 2022 o abans, treballadors a prop
G.V. Carles Iii 879557.000 €sense cap altra botiga igual al costat, buit des del 2022 o abans, local gran

Perruqueries Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a una perruqueria supera el 98 % dels locals buits de la ciutat; 4 dels 90 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 33 perruqueries al barri, sense cap cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir una perruqueria a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Felipe De Paz 39982.600 €local gran, buit des del 2022 o abans, sense cap altra botiga igual al costat
Comte De Güell 31962.600 €buit des del 2022 o abans, sense cap altra botiga igual al costat, clúster del sector
Poblet 14942.700 €local gran, buit des del 2022 o abans, treballadors a prop

Carnisseries Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a una carnisseria supera el 97 % dels locals buits de la ciutat; 11 dels 90 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 3 carnisseries al barri, sense cap cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir una carnisseria a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Poblet 14977.600 €treballadors a prop, mida poc habitual per al sector
Felipe De Paz 39956.800 €mida poc habitual per al sector, treballadors a prop
Regent Mendieta 1947.100 €mida poc habitual per al sector, treballadors a prop

Forns de pa Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a un forn de pa supera el 97 % dels locals buits de la ciutat; 3 dels 90 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 24 forns de pa al barri, 8 de cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir un forn de pa a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Benavent 2977.100 €buit des del 2022 o abans, llars a prop, sense cap altra botiga igual al costat
Regent Mendieta 10906.800 €buit des del 2022 o abans, llars a prop, districte de renda alta
Sabino Arana 32864.600 €buit des del 2022 o abans, llars a prop, districte de renda alta

Percentil: quina part dels locals buits de Barcelona queda per sota del local per a aquest sector (99 = entre l'1 % millor). Vendes: estimació per a una botiga independent, al mes i amb IVA; serveix per comparar locals, no com a xifra exacta (error típic: un factor 2 a 3).

Estàs valorant un local a la Maternitat i Sant Ramon? Et preparem l'informe de franc: clients i vendes orientatives, de quins competidors vindrien i com afectaria les teves altres botigues.

Demana un pilot gratuïtProva la demo

Els 25 sectors a la Maternitat i Sant Ramon

Per a cada sector, el percentil del millor local buit del barri, quants dels seus locals buits són entre el 10 % millor de la ciutat i quantes botigues del sector hi ha avui al barri (cens del 2024). Els sectors sense etiqueta fan servir la puntuació d'ubicació comprovada.

SectorMillor localEntre el 10 % millorBotigues avui
Fruiteries9911 de 906
Supermercats986 de 9033
Perruqueries984 de 9033
Carnisseries9711 de 903
Forns de pa973 de 9024
Botigues d'informàtica i mòbils971 de 908
Gelateries9511 de 900
Joieries942 de 900
Centres d'estètica932 de 9029
Floristeries921 de 905
Sabateries880 de 901
Bars i cafeteries880 de 9064
Restaurants880 de 9032
Joguineries i botigues d'esports870 de 900
Botigues de roba850 de 907
Llibreries830 de 903
Locals de menjar per emportar800 de 9010
Drogueries i perfumeries800 de 901
Botigues de mascotes i veterinàries Només demanda9834 de 903
Òptiques Només demanda956 de 902
Peixateries Només demanda902 de 901
Botigues de la llar Només demanda880 de 9011
Botigues de bicicletes Només demanda880 de 901
Gimnasos Només demanda760 de 9015
Tintoreries i bugaderies Només demanda680 de 908

Què vol dir la puntuació?

Per a cada sector, el cercador estima quins clients abastaria una botiga independent a cada local buit, tenint en compte la competència que té a prop, les compres en línia i altres alternatives, més els visitants. Quan el sector té una puntuació d'ubicació que ha passat la prova (Ubicació comprovada: amb les obertures reals del 2022 al 2024, que el model no havia vist, les situa per sobre del que donaria l'atzar), aquesta puntuació hi afegeix el carrer comercial, el clúster del sector, les estacions i l'historial del local. Als sectors marcats amb Només demanda no l'ha passat o no hi ha prou obertures per comprovar-la, així que s'ordenen només per la demanda que abasta cada local. La puntuació no sap quin lloguer demanen per cada local ni en quin estat és: és un primer filtre per saber on mirar, no un veredicte.

Preguntes freqüents

Quin negoci obrir a la Maternitat i Sant Ramon?
Segons la simulació, els locals buits de la Maternitat i Sant Ramon queden més amunt en el rànquing de la ciutat per a fruiteries, supermercats i perruqueries. El millor per a fruiteries (Cardenal Reig 28) supera el 99 % dels locals buits de Barcelona. És un primer filtre: compara sempre locals concrets, amb el lloguer i l'estat de cadascun.
Quants locals buits hi ha a la Maternitat i Sant Ramon?
El cens de locals en planta baixa de l'Ajuntament (2024) compta 90 locals buits en lloguer o venda a la Maternitat i Sant Ramon, d'un total de 799 locals: el 11 %, i en el conjunt de Barcelona, el 9 %.
Quanta gent viu a la Maternitat i Sant Ramon?
24.685 residents segons el padró del 2025, en 9.921 llars (padró del 2026); la renda neta mitjana per llar era de 54.000 € el 2023 (INE), i la del conjunt de la ciutat, de 47.000 €.

Altres barris de les Corts

Barris propers

Tots els barris de Barcelona · On obrir, sector per sector

Amunt