ochava

Inici › Barris › Sants

Quin negoci obrir a Sants

Una simulació de Barcelona llar per llar puntua els 6.072 locals buits de la ciutat per a 25 sectors. Aquí veus en quins queden més amunt els de Sants (Sants-Montjuïc), amb exemples de locals i dades d'octubre del 2026.

47.229residents (padró del 2025) en 17.545 llars (padró del 2026)
44.000 €renda neta mitjana per llar el 2023 (INE), un 6 % per sota de la mitjana de Barcelona
1.879locals en planta baixa (cens de locals del 2024)
177buits, en lloguer o venda: el 9 % dels locals del barri (a Barcelona, el 9 %)

Sectors on els locals buits del barri queden més amunt

Fruiteries Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a una fruiteria supera el 99 % dels locals buits de la ciutat; 26 dels 177 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 24 fruiteries al barri, 11 de cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir una fruiteria a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Pl Centre 6997.600 €el local ja havia estat del sector, zona amb molt comerç, llars a prop
Antoni De Capmany 71995.600 €el local ja havia estat del sector, llars a prop, zona amb molt comerç
Joan Güell 5995.600 €el local ja havia estat del sector, llars a prop, zona amb molt comerç

Supermercats Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a un supermercat supera el 99 % dels locals buits de la ciutat; 21 dels 177 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 71 supermercats al barri, 28 de cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir un supermercat a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Sant Medir 309945.000 €sense cap altra botiga igual al costat, buit des del 2022 o abans, local gran
Berlín 69860.000 €sense cap altra botiga igual al costat, buit des del 2022 o abans
Rei Martí 469777.000 €sense cap altra botiga igual al costat, buit des del 2022 o abans, local gran

Bars i cafeteries Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a un bar o cafeteria supera el 99 % dels locals buits de la ciutat; 19 dels 177 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 112 bars i cafeteries al barri, 2 de cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir un bar o cafeteria a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Tenor Masini 199911.000 €buit des del 2022 o abans, sense cap altra botiga igual al costat, llars a prop
Càceres 249712.000 €buit des del 2022 o abans, zona amb molt comerç, llars a prop
Nicaragua 559713.000 €sense cap altra botiga igual al costat, clúster del sector, local gran

Forns de pa Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a un forn de pa supera el 99 % dels locals buits de la ciutat; 19 dels 177 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 51 forns de pa al barri, 21 de cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir un forn de pa a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Rier Escuder 34995.700 €el local ja havia estat del sector, zona amb molt comerç, llars a prop
Daoíz I Velarde 16986.000 €buit des del 2022 o abans, zona amb molt comerç, llars a prop
Berlín 6976.700 €buit des del 2022 o abans, llars a prop, zona amb molt comerç

Perruqueries Ubicació comprovada

El millor local buit del barri per a una perruqueria supera el 99 % dels locals buits de la ciutat; 16 dels 177 del barri són entre el 10 % millor. Avui hi ha 82 perruqueries al barri, 3 de cadena. La puntuació d'ubicació d'aquest sector ha passat la prova amb obertures reals. On obrir una perruqueria a tot Barcelona.

AdreçaPercentilVendes orientativesPer què
Càceres 24992.200 €el local ja havia estat del sector, clúster del sector, zona amb molt comerç
Riego 19982.000 €el local ja havia estat del sector, local gran, zona amb molt comerç
Tenor Masini 17972.200 €el local ja havia estat del sector, local gran, clúster del sector

Percentil: quina part dels locals buits de Barcelona queda per sota del local per a aquest sector (99 = entre l'1 % millor). Vendes: estimació per a una botiga independent, al mes i amb IVA; serveix per comparar locals, no com a xifra exacta (error típic: un factor 2 a 3).

Estàs valorant un local a Sants? Et preparem l'informe de franc: clients i vendes orientatives, de quins competidors vindrien i com afectaria les teves altres botigues.

Demana un pilot gratuïtProva la demo

Els 25 sectors a Sants

Per a cada sector, el percentil del millor local buit del barri, quants dels seus locals buits són entre el 10 % millor de la ciutat i quantes botigues del sector hi ha avui al barri (cens del 2024). Els sectors sense etiqueta fan servir la puntuació d'ubicació comprovada.

SectorMillor localEntre el 10 % millorBotigues avui
Fruiteries9926 de 17724
Supermercats9921 de 17771
Bars i cafeteries9919 de 177112
Forns de pa9919 de 17751
Perruqueries9916 de 17782
Centres d'estètica9910 de 17756
Drogueries i perfumeries997 de 17716
Joguineries i botigues d'esports993 de 17711
Carnisseries9813 de 17737
Sabateries985 de 17720
Floristeries983 de 17710
Botigues d'informàtica i mòbils9711 de 17721
Botigues de roba9711 de 17765
Joieries967 de 17712
Restaurants944 de 177121
Locals de menjar per emportar931 de 17722
Gelateries926 de 1772
Llibreries820 de 17713
Botigues de la llar Només demanda9920 de 17724
Botigues de mascotes i veterinàries Només demanda9537 de 17711
Tintoreries i bugaderies Només demanda9523 de 17710
Gimnasos Només demanda870 de 17724
Peixateries Només demanda860 de 17712
Botigues de bicicletes Només demanda770 de 1776
Òptiques Només demanda650 de 17711

Què vol dir la puntuació?

Per a cada sector, el cercador estima quins clients abastaria una botiga independent a cada local buit, tenint en compte la competència que té a prop, les compres en línia i altres alternatives, més els visitants. Quan el sector té una puntuació d'ubicació que ha passat la prova (Ubicació comprovada: amb les obertures reals del 2022 al 2024, que el model no havia vist, les situa per sobre del que donaria l'atzar), aquesta puntuació hi afegeix el carrer comercial, el clúster del sector, les estacions i l'historial del local. Als sectors marcats amb Només demanda no l'ha passat o no hi ha prou obertures per comprovar-la, així que s'ordenen només per la demanda que abasta cada local. La puntuació no sap quin lloguer demanen per cada local ni en quin estat és: és un primer filtre per saber on mirar, no un veredicte.

Preguntes freqüents

Quin negoci obrir a Sants?
Segons la simulació, els locals buits de Sants queden més amunt en el rànquing de la ciutat per a fruiteries, supermercats i bars i cafeteries. El millor per a fruiteries (Pl Centre 6) supera el 99 % dels locals buits de Barcelona. És un primer filtre: compara sempre locals concrets, amb el lloguer i l'estat de cadascun.
Quants locals buits hi ha a Sants?
El cens de locals en planta baixa de l'Ajuntament (2024) compta 177 locals buits en lloguer o venda a Sants, d'un total de 1.879 locals: el 9 %, i en el conjunt de Barcelona, el 9 %.
Quanta gent viu a Sants?
47.229 residents segons el padró del 2025, en 17.545 llars (padró del 2026); la renda neta mitjana per llar era de 44.000 € el 2023 (INE), i la del conjunt de la ciutat, de 47.000 €.

Altres barris de Sants-Montjuïc

Barris propers

Tots els barris de Barcelona · On obrir, sector per sector

Amunt